O všetkom rozhodujú minúty. Čistá a uprataná kuchyňa

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Som taká rada, že v posledných mesiacoch je kuchyňa čistejšia, keď z nej vychádzam, ako keď do nej vchádzam. O čom to hovorím? O tom, keď o všetkom rozhodujú minúty.

Ako menšia som nerada varila. Prišlo mi to zdĺhavé, kuchyňa navyše po varení ostávala v hroznom stave. A preto radosť z dobre uvareného jedla ani dlho netrvala a už som v hlave mala to, že si ani po poldňovom varení nesadnem, lebo ešte treba upratať. Bolo to frustrujúce, unavujúce. Našli ste sa v tom aj vy?

Prišla však zmena. Zo sledovaní rôznych „upratovacích“ videí som pochytila jednu vec, a to, že o všetkom rozhodujú minúty! 🙂

Aj ja som to robila, áno presne to. Čakala som v kuchyni bezducho, kým mi napríklad zovrela voda na čaj, len tak sediac na stoličke a pozerajúc sa von oknom na kolýsajúce sa stromy, zatiaľ čo tie drahocenné minúty bežali.

Trik je v tom, že

  • kým čakáte na to, že vám zovrie voda v kanvici, umyte riad
  • kým si ohrievate jedlo v mikrovlnej rúre, utrite stôl
  • kým sa vám smaží rezeň, naložte riad do umývačky riadu
  • kým sa vám v mixéri pripravuje cesto, umyte nádobky na korenie
  • kým čakáte, že sa vám uvaria rezance, pretrieďte obsah chladničky
  • kým sa vám varia zemiaky, umyte spotrebiče

Zdá sa vám, že sa ani neoplatí začínať ukladať veci do umývačky riadu, lebo voda zovrie za pár minút, či jedlo v mikrovlnej rúre bude za 2 minútky hotové a upratanie kuchyne vám bude trvať oveľa dlhšie? Nejde tu o to, aby ste upratali celú kuchyňu, od podlahy po strop. Ide tu o to, aby ste priebežne upratovali, aby sa vám neporiadok nehromadil a v tomto prípade je práve tých pár minút kľúčových.

Dnes varím celkom rada a radosť z chutného jedla, ktoré som sama navarila trvá aj dva dni no a neporiadok v kuchyni mám čoraz viac pod kontrolou. 🙂

Skúste preto nabudúce, keď zapnete mikrovlnú rúru na 2 minúty, obzrieť sa po kuchyni a urobiť nejakú maličkosť. Odložte veci zo stola, alebo umyte riad, ktorý je v dreze alebo vyložte umývačku riadu. Hocičo. Tie 2 minúty aj tak nedočkavo stojíte pre mikrovlnou rúrou, tak prečo si to čakanie neskrátiť? Omnoho rýchlejšie vám ten čas zbehne, keď niečo urobíte a navyše budete spokojne odchádzať z kuchyne, ktorá bude čistejšia, ako keď ste do nej vchádzali.


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej