Čistenie a dezinfekcia

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Možno ste si pri kúpe výrobkov na upratovanie všimli, že existujú prípravky na čistenie a prípravky na dezinfekciu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je medzi nimi rozdiel? Ktorý z nich naozaj potrebujete? Kedy použiť jeden a v akom prípade uprednostniť druhý?

Čistenie

Ak niečo čistíte, zbavujete sa špiny, prachu a nečistôt, ktoré sú často krát ľahko viditeľné voľným okom. Pre takýto účel je dobré, zaobstarať si prostriedky, ktoré sú vyvinuté na to, aby čistili.

Zdroj: www.pexels.com
 

Príklad: Keď sa vám vyleje na stôl mlieko, vezmete handru a prostriedok na čistenie. Naozaj by v tomto prípade nebolo efektívne použiť dezinfekčný prostriedok.

   

Dezinfekcia

V prípade, že chcete niečo vydezinfikovať, znamená to, že chcete povrch zbaviť mikroorganizmov, baktérii a vírusov, ktoré nie sú voľným okom viditeľné.

Zdroj: www.pexels.com

Príklad: Na kuchynskú dosku denne položíme množstvo potravín. Je preto dôležité postarať sa o to, aby bola čistá, a to nie len na pohľad. Potrebujeme ju zbaviť aj mikroorganizmov, ktoré sa tu zvyknú udomácniť. Na to nám poslúži dezinfekčný prípravok.

Ako používať dezinfekčný prostriedok?
1. Najprv povrch zbavíme nečistôt, ktoré sú viditeľné voľným okom.
2. Dezinfekčný prípravok nastriekame na povrch.
3. Necháme pôsobiť podľa návodu. (Je potrebné si prečítať návod a zistiť ako dlho má prostriedok pôsobiť, aby bol naozaj účinný!)
4. Zotrieme povrch čistou utierkou.
5. Hotovo 🙂

V predaji je dnes už veľa čistiacich, ako aj dezinfekčných prostriedkov, avšak na internete nájdete aj jednoduché návody na to, ako si vyrobiť vlastné.

Pri upratovaní myslíte teda na to, čo robíte a čo očakávate od prostriedku, ktorý na danú prácu používate. Ak chcete dosiahnuť želaný výsledok, potrebujete na to adekvátny prostriedok.

Príjemné upratovanie! 🙂


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej