Bez dobrej nálady to nepôjde

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Na upratovanie sa treba vopred dobre naladiť. Už pár ľudí mi v rozhovore povedalo, že nemá problém si upratať, avšak musí mať na to práve náladu. Ak náladu na upratovanie nemajú, tak všetko robia nasilu a znechutene a trpia tým oni aj celé ich okolie. Ak ste sa v tomto našli aj vy, dokonca si práve potrebujete upratať a nemáte na to náladu, tak čítajte ďalej. Spoločne sa naladíme, nech to stojí za to!

ballpen-cellphone-close-up-843266

Motivácia

Motivácia je vnútorná pohnútka, ktorá je dôvodom nášho konania. Od jej intenzity závisí aj to, aký výkon nakoniec podáme. Čím je väčšia, tým sú naše výsledky lepšie. Zodpovedajte si preto nasledujúcu otázku. Prečo si idem upratať? A nájdite si naozaj dobrý dôvod.

Príjemná atmosféra

V príjemnej atmosfére sa robí vždy lepšie. Zapnite si napríklad vašu obľúbenú hudbu, či seriál, niečo, na čo sa nepotrebujete 100%-ne sústrediť a viete, že vám to zlepší náladu. Doprajte si aj dostatok tekutín, spravte si k upratovaniu váš obľúbený nápoj, či už kávu alebo čaj.

Požiadajte o pomoc

Ak vám to samému nejde, či je toho na vás priveľa, nebojte sa zavolať si niekoho na pomoc. Strávite čas s iným človekom, je možné, že si užijete aj kopec srandy, a navyše, to môže pozitívne ovplyvniť váš vzťah.

Odmena

Nezabudnite na zaslúženú odmenu. Odmeňte sa za dobre vykonanú prácu. Stanovte si niečo, na čo sa budete tešiť a bude vás to motivovať k dokončeniu začatého. Odmenou môže byť niečo sladké, pozretie si obľúbeného seriálu, trávenie času s kamarátmi, hoc i len dobrý pocit. Odmeňte sa skrátka tým, čo funguje na vás. Nech však odmena nepríde ešte pred dokončením povinností.

Čas

Rozvrhnite si kedy budete venovať svoj čas upratovaniu a kedy oddychu. Je vhodné striedať fázy, kedy sme produktívni s fázami, kedy čerpáme nové sily.

Vyskúšajte rôzne fázy dňa a zistite, kedy sa najľahšie dostanete k upratovaniu. Je možné, že vám to pôjde ľahšie hneď z rána, inému to môže viac vyhovovať poobede, či večer. Ja osobne si užívam upratovanie vtedy, keď všetci v dome už dávno spia. Vtedy je ten čas, kedy ma nikto neruší, nikto mi neprejde po práve umytej dlážke, a nikto mi nedáva „rady“, ako by som to mohla robiť lepšie. A ráno mi je odmenou čistý a uprataný priestor.

Bonusový tip: Spravte si challenge

Môžete vyzvať

  • seba samého: Nastavte si stopky napríklad na 10 min. a skúste bojovať s časom, koľko toho za tých 10 min. reálne stihnete upratať? Možno budete milo prekvapený.
  • urobte to vo dvojici: Vyzvite súrodenca alebo rodiča, pokojne aj kamaráta na malú challenge. Možete sa zamerať na to, kto skôr niečo uprace, alebo, kto toho stihne za ten istý čas viac. Je to len na vás.

 
Ak sa vám tento článok páči, dajte mu like a zdieľajte ho ďalej, nech sa, čo najviac ľudí dobre naladí na upratovanie.


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej