Ako zamedziť zápachu z odpadkového koša?

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Odpadkový kôš je nevyhnutnou súčasťou našich domácností, a kým je nový a prázdny, je všetko v najlepšom poriadku. Problém nastáva pri denno dennom používaní. Kôš sa vie rýchlo zmeniť na lepkavý a špinavý objekt, ktorý navyše často krát aj nepríjemne zapácha a táto „aróma“ sa následne nesie celým bytom, alebo teda minimálne danou miestnosťou.

Do koša hádžeme naozaj všetko možné (aj nemožné), a preto sa niet čo čudovať, že vyzerá tak, ako vyzerá. Nevešajme však hlavu. Na svete existuje postup, ktorý vie prinavrátiť lesk aj odpadkovému košu a aj eliminovať jeho zápach.  

Postup

1. Vyneste smeti

Samozrejmý a jednoduchý prvý krok. 😉 Hneď vyzerá kôš o trochu lepšie, však?

2. Vyčistíte a poriadne umyte kôš

Ak na dne koša ešte ostali nejaké omrvinky alebo je tam rozliata nejaká tekutina, postarajte sa o to, aby tam neostala.

Ak je kôš len trochu špinavý, vezmite svoj obľúbený dezinfekčný prostriedok, vystriekajte ním vnútro aj vonkajšok koša, nechajte pôsobiť (podľa návodu na obale prostriedku) a následne vytrite kôš utierkou. Kôš by mal vyzerať ako nový. 

Ak je kôš v horšom stave a vyžaduje si väčšiu starostlivosť, vezmite ho von, niekde na dvor alebo záhradku alebo ho vložte do vane. Budete pracovať v 2 etapách.

1.etapa: Umývanie
Vo vedre si pripravte tekutinu, ktorou kôš umyjete. Do čistého vedra vlejte teplú vodu (takú, aby ste s ňou mohli pracovať) a pridajte pár kvapiek prostriedku na riad. Vezmite hubku na riad, namočte v roztoku a drsnou stranou sa snažte vydrhnúť všetku špinu z vonkajšej a vnútornej strany koša. Kôš potom opláchnite čistou vodou.

2.etapa: Dezinfekcia
Na dezinfekciu budete potrebovať dezinfekčný prostriedok. Je na vás, či si vytvoríte vlastný, alebo použije komerčný. Postupujte podľa návodu na obale prostriedku. Kôš následne vyutierajte čistou handrou do sucha. 

3. Na dno koša položte novinový papier

Taká maličkosť, ale dokáže ohúriť. Ak na dno koša položíte papier, ten v prípade, že sa sáčok v koši roztrhne, zachytí unikajúcu tekutinu. V prípade, že bude papier po vybratí vrecka mokrý, stačí ho jednoducho vybrať a vymeniť. Dno koša ostane suché. 

4. Vložte sáčok na smeti do koša a máte hotovo

5. Bonusový krok: Na vatový tampónik nakvapkajte pár kvapiek esenciálneho oleja a tento tampónik položte na novinový papier, ktorý ste dali na dno koša.

Kôš nebude smrdieť, ale voňať. 😉 

Verím, že tento článok bol pre vás užitočný a váš kôš nebude už viac pre vás nočnou morou. 

Ak by vás zaujímalo to, ako som sa dopracovala k tomu, že rada upratujem, prečítajte si môj článok s názvom Milujem Upratovanie, kde všetko vysvetľujem. 🙂

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej