Ako si upratať vo svojom virtuálnom svete?

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Upratovanie sa týka každej sféry nášho života. Ja som sa nedávno rozhodla upratať si vo virtuálnom svete. V tomto článku zhrniem tie veci a postupy, ktoré som zvolila ja, a ak si myslíte, že by sa takéto upratovanie zišlo aj vám, smelo do toho, sme v tom spolu. 

Začať nie je ľahké, ale je to naozaj to najdôležitejšie.

Uznajte, že bez začiatku by sa len ťažko pokračovalo. Preto z vlastnej skúsenosti odporúčam príliš nepremýšľať nad tým, kde začnete s upratovaním, začnite jednoducho prvou vecou, ktorá vám napadne, hoci nemusí hneď ísť o tú najideálnejšiu a najpotrebnejšiu vec, ktorú v tej chvíli treba urobiť. Dôležité je niekde začať. Pre inšpiráciu ponúkam tieto 3 tipy:

Poupratujte si v mobile

Viem si predstaviť aká veľká je pravdepodobnosť, že práve držíte svoj mobil v ruke alebo ho máte aspoň na dosah ruky. Presne preto by veci v mobile mohli byť prvými, ktoré si upracete. Nižšie je zoznam toho, čo si môžete upratať a tak mať o svojom mobile omnoho lepší prehľad. Je tu aj šanca, že vám mobil pôjde o niečo rýchlejšie a budete v ňom mať kopec úložného miesta, ktorý budete v budúcnosti môcť využiť na potrebné veci.

Zoznam vecí, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť:

 • Staré/nepoužívané aplikácie
 • Duplicitné fotky
 • Rôzne poznámky
 • Telefónny zoznam
 • Staré/prečítané smsky

Upratajte si e-mailovú schránku

Vôbec som sa e-mailovou schránkou nezaoberala, naozaj vôbec. Celé roky som jej nevenovala nijakú pozornosť. Až raz som narazila na video, v ktorom jedna youtuberka venovala celé video tomuto problému. Desiatky mailov vám prídu mesačne, niektoré ani nestihnete otvoriť a naveky na ne dokonca zabudnete. Skúste preto toto:

 • Vymažte reklamné e-maily
 • Odhláste sa z odoberania nových mailov (Na konci každého e-mailu nájdete malým písmom buď slovíčko unsubscribe alebo odhlásiť z odoberania alebo niečo podobné :D), keď na to kliknete, odhlásiť vás to z odoberania mailov od tej danej spoločnosti a vaša schránka bude každý mesiac o to čistejšia a prehľadnejšia.
 • Vymažte staré e-maily

Zaberie vám to trochu času, ale je to dobrodružstvo prechádzať sa starými e-mailami. Možno budete aj príjemne prekvapený čo vo svojej schránke nájdete.

Upratajte si na sociálnych sieťach

Ja osobne som sa venovala facebooku, instagramu a youtubu. Na tomto svete máme len obmedzený čas a preto ho chcem investovať do vecí, ktoré má robia šťastnou, motivujú ma a ktoré mi prinášajú úžitok. Rozhodla som sa preto zrušiť odber rôznych stránok, rôznych blogerov, youtuberov a instagramerov. Išlo o takých ľudí, ktorí pridávajú buď nehodnotný obsah alebo obsah, ktorý vo mne nevyvoláva príjemné pocity.

Odstráňte:

 • Odber youtube kanálov, ktoré šíria nevhodný obsah
 • Instagramerov, ktorých fotky a storky vo vás nevyvolávajú radosť a inšpiráciu
 • Facebookové stránky, ktoré neponúkajú hodnotný obsah
 • Zablokujte alebo odstráňte svojich priateľov na facebooku, ktorých profily a príspevky vás zaťažujú

Takéto upratovanie si vyžaduje čas a zamyslenie sa nad tým, čo má pre mňa hodnotu a čo nie, čo v živote potrebujem a čo ma v živote zaťažuje, bez čoho sa mi bude lepšie žiť. Ak sa inšpirujete mojimi tipmi, možno si toto všetko budete vedieť upratať v priebehu jedného dňa, ale nikam sa nemusíte ponáhľať. Navyše je ešte veľa vecí, ktoré by sa dali upratať, schválne, koľko zbytočností obsahuje váš notebook? 

Robíte to predsa pre seba, tak si vezmite toľko času, koľko potrebujete a snažte sa si to vychutnať.

Prejdite si svoju históriu, uvidíte, čím ste si prešli a čo všetko vás doteraz ovplyvňovalo. Keďže vo svete internetu máme neobmedzené možnosti a informácie sa na nás valia z každej strany, vyzývam vás k tomu, aby ste si vedome vyberali, čo a do akej mieri k sebe pustíte.

Prajem vám, aby vám sociálne siete a možnosti, ktoré internet ponúka prinášali úžitok a radosť.

Ak máte aj vy nejaké tipy týkajúce sa tejto témy, podeľte sa s nimi dole v komentári.

Fotografie použité v tomto článku sú zo stránky www.pexels.com 


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej