Ako si upratať skriňu a udržať v nej poriadok

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Skriňa je naším osobným priestorom a mala by obsahovať to čo nás definuje a čo nám robí radosť.

Všetci poznáme ten pocit, keď ráno otvoríme skriňu a padá na nás kopa oblečenia, ktoré takmer nikdy nenosíme. Je to frustrujúce a vie nám to pokaziť celý deň. Poďme to teda zmeniť. 

Podrobný návod ako zo šatníka urobiť svoje kráľovstvo Vám poskytujem práve v tomto článku. Obsahuje len 4 jednoduché kroky.   

  1. Vyberte zo skrine všetky veci

Áno, všetky. Predstava, že všetko bude ležať na zemi je síce trochu desivá. Viem to, lebo sama som si to vyskúšala, ale iná cesta nie je. Ak chcete mať skutočný poriadok a dokonca si ho aj udržať, tak práve tento krok musí byť dodržaný.

       2. Umyte police 

Skriňa je domovom pre vaše oblečenie, preto sa postarajte o to, aby sa tu vašim veciam „bývalo“ dobre. Stačí ak použijete čistú navlhčenú handru a kvapku saponátu a poutierate všetky police a steny skrine. Týmto krokom sa navyše uistite, že ste skutočne zo skrine vybrali všetko. 

      3. Vytrieďte oblečenie

Pred samotným triedením vytvorte na podlahe miesto pre 3 kopy. Jedna bude tá, ktorú si necháte, na druhú budete dávať veci, ktoré budete chcieť darovať a na poslednú dáte veci, ktoré predáte.

V knihe Kúzelné upratovanie od Marie Kondo nájdete hádam najlepší návod ako na triedenie oblečenia. V skratke ide o to:

  • každú jednu vec chyťte do ruky
  • opýtajte sa samy seba, či vám daný kúsok oblečenia robí radosť a či ho radi nosíte, ak je odpoveď áno, nechajte si ho, ak nie, dajte ho buď na kopu „darovať“ alebo na kopu „predať“

        4. Poukladajte veci do skrine

Každej veci, ktorú si nechávate, nájdite miesto vo vašej skrini. Pekne a úhľadne zložte svoje oblečenie. Vytvorte si podkategórie ako sú tričká, rifle, svetre a pod. Podkategórie by mali vyhovovať vašej osobnosti a potrebám, tak, aby ste sa vedeli rýchlo orientovať vo svojej skrini.

Teraz by vo vašom šatníku mali byť len tie veci, ktoré skutočne používate a ktoré máte radi. Množstvo týchto vecí by malo byť podstatne nižšie ako na začiatku a vaša skriňa by mala byť svieža a prehľadná. Teraz už obliekanie nebude problém, lebo nech zo skrine vytiahnete čokoľvek, malo by vám to sedieť a mali by ste sa v tom cítiť dobre. Teda v prípade, že ste sa striktne držali svojich odpovedí pri otázke či vám daný kus oblečenia robí radosť. 🙂 

Obklopujme sa len tým, čo nám robiť radosť a čo je pre nás užitočné. 🙂

Ak si chcete udržať poriadok nielen v skrini, ale v celom dome, kliknite na článok: 3 tipy, vďaka ktorým si doma udržíte poriadok 

Máte nejaké tipy na udržiavanie poriadku, ktoré fungujú vo vašej skrini alebo domácnosti? Podeľte sa o ne v komentári. 🙂


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej