3 tipy, vďaka ktorým si doma udržíte poriadok

Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej

Bola to pre mňa kedysi nočná mora a dovolím si s určitosťou povedať, že sa s tým stretol každý z nás. Hoci sme chceli mať počas dňa poriadok, neporiadok sa vždy šíril rýchlejšie a samotné chcenie nikdy nestačilo. Niekedy som dokonca mávala pocit, že každým svojim pohybom prispievam k rozmachu neporiadku, a to bolo frustrujúce. Časom som si však vďaka naštudovaným materiálom začala svoje pohyby uvedomovať a ovplyvňovať to, či po sebe nechávam neporiadok alebo naopak, či po mne ostáva uprataný priestor. Aké postupy som zvolila?

1. Vždy majte plné ruky

http://www.pexels.com

Toto pravidlo je také jednoduché. Keď sa pohybujete po dome, z izby do izby, vždy sa presvedčte, že niečo, čo potrebuje preniesť na iné miesto, máte v rukách. Konkrétne môže ísť o to, že v izbe máte pohár, ktorý potrebuje umyť, preto cestou do kuchyne ho nezabudnite zobrať. Poskytnem aj iný príklad. Ak máte poschodový dom, všímajte si, či nie sú vo vašej blízkosti veci, ktoré patria práve na to druhé poschodie a potrebujú preniesť.

„Nekráčajte po dome s prázdnymi rukami, je predsa veľa vecí, ktoré potrebujú, aby ste ich preniesli z jedného miesta na druhé.“

2. Z izby môžete odísť, až keď sa za sebou obzriete

http://www.pexels.com

V praxi to znamená, že nech robíte v izbe hocičo, vždy dajte všetko na svoje pôvodné miesto. Ja to aplikujem napríklad vtedy, keď si vytiahnem z police nejakú knihu, ľahnem si do postele a oddychujem. Keď však zrazu musím niekam ísť, knihu hneď vrátim na miesto, na ktoré patrí a taktiež si za sebou usteliem posteľ. Až keď je izba v pôvodom stave, idem inam. Možno to znie, že to zaberá veľa času, ale v skutočnosti sú to sekundy, ktoré tomu venujem.

„Takto viem, že sa vždy vrátim do upratanej izby, kde má všetko svoje miesto.“

3. Večer sa zamerajte na detaily

http://www.pixabay.com

Ak ste počas dňa splnili obe z vyššie uvedených bodov, večer by vás nemalo nič nepríjemné prekvapiť, práve naopak, váš domov by mal byť uprataný. K tomu, aby začiatok ďalšieho dňa bol ešte o čosi príjemnejší a lepší sa postará práve tento bod. Večer sa rozhliadnite po dome alebo byte a stopnite si 5 minút. Za tých pár minút zapnite napríklad umývačku riadu, a ráno budete mať k dispozícii čistý riad. Ak umývačku nemáte, tak umyte riad ručne, ráno budete radi, že ste tak urobili. Ďalšie, čo môžete urobiť je poobtierať stoly, poličky, povysávať omrvinky z koberca alebo umyť podlahu. Prispôsobte tento bod svojim potrebám a potrebám vašej domácnosti.

Snažte sa denne myslieť na tieto body a ak hneď nebude ľahké aplikovať všetky tri, vyberte si z nich aspoň jeden a trénujte ho.

Prvé kroky k zmene nezvyknú byť ľahké a automatické. Je potrebné byť si na začiatku vedomý postupov, ktoré by sme mali robiť, aby sme dosiahli zmenu, ale nebude trvať dlho a tieto kroky budú pre nás samozrejmé. Týmto som vás chcela povzbudiť a motivovať. A aj keď na niečo zabudnete, alebo to nebude hneď všetko na 100%, nevadí. Aj ja som potrebovala čas na to, aby som si zvykla. Aj ja som niekedy zabudla za sebou odniesť pohár a dokonca na to zabudnem občas ešte aj teraz, ale snažím sa stále myslieť na tieto jednoduché tipy, ktoré mi dennodenne uľahčujú upratovanie.

„Konečne mám pocit, že sa poriadok dá udržiavať.“


Ak upratovanie milujete, šírte to ďalej