Upratovanie vie vyšťaviť nielen nás, ale aj našu peňaženku. Prostriedky a energie vedia byť poriadne drahé. Reklamy sa nás navyše snažia presvedčiť, že na každý kus nábytku a na každú časť bytu, potrebujeme špeciálny prostriedok. Verím však, že nezarábame peniaze len pre to, aby sme si mohli dovoliť množstvo prostriedkov na upratovanie.
Strávila som veľa času študovaním toho, ako mať dokonale upratané a pritom neminúť na to celý majetok.
1.TIP: Vyrábajte si vlastné prostriedky na upratovanie

Keď ma rodičia poslali kúpiť nejaký prostriedok, neverila som vlastným očiam. Tie malé fľaštičky plné chemikálii vedia byť také drahé. Uvedomila som si, že nechcem za niečo také platiť veľké peniaze, veď ide len o upratovanie.
Na internete som si preto vyhľadala rýchle, jednoduché a eko-friendly recepty na veľmi účinné a lacné prostriedky. Odporúčam stránku Clean My Space (stránka v angličtine). Pozrela som veľké množstvo článkov a videí a prišla som na to, že veľmi obľubenými, účinnými a navyše aj eko-friendly ingredienciami sú ocot, sóda bikarbóna (jedlá sóda), citrón a prostriedok na umývanie riadu.
Ako sa dá využiť ocot pri upratovaní? V článku s názvom Lacnejšie a ekologickejšie riešenie. Ocot nájdete rôzne tipy.
Používate prostriedok na riad výlučne na umývanie riadu? Táto tekutina má oveľa viac využití. Nechajte sa inšpirovať 3 zaujímavými využitiami prostriedku na riad.
2.TIP: Perte prádlo efektívnejšie a zároveň lacnejšie

Rada periem, pretože si uvedomujem, že špinavú prácu za mňa urobí práčka a ja sa už len môžem vytešovať z čistého prádla. Keďže je to moja obľúbená činnosť, takmer každý deň som si vedela nájsť dôvod na to, aby som zapla práčku. Tá však neperie zadarmo. Elektrina, voda, prostriedok na pranie, aviváž,.. Navyše sa každým praním práčka opotrebúva.
Triky ako pri praní ušetriť energie a peniaze sú celkom jednoduché.
- Perte, až keď je práčka plná.
- Znížte teplotu prania bežného oblečenia na 30°C – 40°C. Bola som naučená, že sa takmer vždy perie pri teplote 60°C, ale dostala som sa k informáciám, že nižšia teplota šetrí energiu, prádlo tak skoro nevybledne a ani sa nezvykne pofarbiť. Osobne mám veľmi dobré výsledky prania na nižších teplotách. Samozrejme, napríklad pri praní utierok používam teplotu až 95°C, ktorá aj dezinfikuje.
- Používajte menej prostriedku na pranie. Či už používate prášok, alebo gélové kapsuly, nepreháňajte to s dávkovaním. To môže vášmu prádlu paradoxne viac uškodiť. Menej je v tomto prípade viac. Ak použijete príliš veľa prostriedku, ten sa počas prania nestihne odbúrať a vaše prádlo môže byť mazľavé a nepríjemné na dotyk. Primerané množstvo prášku vám navyše šetrí peňaženku.
- Namiesto aviváže vyskúšajte použiť ocot. Bála som sa, čo ocot urobí s prádlom, ale riskla som to a teraz pridávam ocot do každého prania. Oblečenie je po použití octu omnoho jemnejšie (má podobné účinky ako aviváž). Ocot je navyše veľmi lacný a ak sa bojíte, že prádlo bude zapáchať za octom, tak to môžete pokojne hodiť za hlavu. Dávkovať ocot, môžete podobne ako aviváž.
- Sušte prádlo vonku. Sušička je predpokladám skvelým pomocníkom, ale jej prevádzka vyžaduje spotrebu energie. Sušením vonku využívate slnko, ktoré máme zadarmo.
Ako vidíte šetrenie nemusí byť vôbec náročné.
Často krát ide o malé krôčiky, ktoré vedú k veľkým výsledkom. Verím, že ste sa nechali inšpirovať a začnete aj vy šetriť svoje peniaze a našu planétu. 🙂
Ak máte aj vy nejaké nápady na šetrenie, podeľte sa s nimi v komentári.